Diskusní téma: Přijímací zkoušky

Datum: 15.08.2009

Vložil: Cailey

Titulek: Přijímačky - několik dotazů

Ahoj, zdravím a zároveň moc děkuji za provoz těchto stránek, jsou nesmírně užitečné. Mám hned několik dotazů, omlouvám se, pokud jsou některé z nich hloupé. V nadcházejícím školním roce budu zkoušet přijímací zkoušky a mým hlavním cílem je FF UK, ačkoliv zkoušet budu i do Brna. Mám však pár dotazů k průběhu přijímacího řízení:

1) Pokud vím, nepřikládá se při přijímačkách žádná váha maturitnímu vysvědčení, je to tak? Ovšem to nic nemění na tom, že v obecných pravidlech FF UK je stanoveno, že pokud jsem složila maturitní zkoušku v zahraničí, musím mít nostrifikaci (to jsem vyčetla zde - https://www.ff.cuni.cz/FF-93.html ). Takže se ptám, pokud ji potřebuji mít, stále platí to, co se píše na výše uvedené stránce, totiž že je potřeba do určitého data nostrifikaci předložit na studijní oddělení? Mám totiž potíž v tom, že vysvědčení mi dorazí až na začátku července a než získám nostrifikaci, nedělala bych si velké oči, bude to také aspoň měsíc trvat. Je nějaká šance, že by mi individuálně mohlo být povoleno si termín prodloužit?

2) Pár dotazů ohledně praxe:
a) V rámci svého maturitního programu musím napsat jakousi napodobeninu středoškolské "dizertační práce", jak tomu okolí rádo poeticky říká - je to esej o 6000 slovech ve zvoleném předmětu na téma z vlastní iniciativy studenta. Moje práce je v předmětu psychologie na téma "Jaká je role lokalizace mozkové funkce v hlavních typech neglect syndromu?" Bylo by dle vašeho názoru možné tuto práci zahrnout jako jednu z položek praxe, vzhledem k tomu, že při jejím vypracovávání úzce spolupracuji i s dvěma klinickými psychology, kteří se danou problematikou zabývají? Jedná se o spolupráci čistě teoretickou - v podstatě jen diskutuji o svých názorech a o směru, kterým se má práce ubírá, čímž kontroluji, zda nepíšu naprosté blbiny.

b) Vyhledávala jsem si údaje ohledně délky jednotlivých praxí. Povětšinou se uvádí praxe v řádech dnů, týdnů, měsíců. Počítají se však i jednorázové akce, jako například spoluúčast na pořádání charitativního dne pro děti? Samozřejmě pokud by můj seznam obsahoval i dlouhodobější aktivity.

c) Co se týče typu praxe - vím, že spousta lidí do svého seznamu zahrnuje např. přípravný kurz agentury Amos. Znamená to, že pokud jsem se zúčastnila přednášky a následného interaktivního sezení s psycholožkou, která prezentovala svou profesi jako takovou a snažila se ji přiblížit případným zájemcům o studium, teoreticky bych tuto zanedbatelnou aktivitu mohla do praxe zahrnout?

d) Jak moc "do minulosti" smí až praxe zacházet? Pokud se hlásím na jaře 2010, je reálné, že bych mohla zahrnout aktivitu z r. 2006?

e) Co se týče potvrzení o praxi, jsem vedle jak ta jedle. V jakém formátu je toto potvrzení požadováno? Existuje nějaká konkrétní předpřipravená kostra, podle které se to má sestavovat? Pokud totiž provozuji soukromé skupinové doučování dětí, je poměrně těžké držet se klasických formulářů potvrzení. Stačí tedy splácat něco vlastnoručně, nechat to podepsat rodiče dětí a požádat je, zda bych na ně směla uvést kontakt v případě potřeby?

3) Mám dotaz ohledně životopisu - kdesi jsem zaslechla, že je nutné napsat jej ručně, jinde naopak, že je to hloupost a má být klasický strukturovaný tištěný. Jak to tedy je?

4) Pak mám dva dotazy ohledně literatury.
a) Zahraniční spisy přečtené v originále (angličtina a francouzština) předpokládám smějí být uvedeny, pro jistotu se ale chci ještě ujistit, zda tomu tak opravdu je?

b) Teď si připadám opravdu pitomě, ale kdekoliv si člověk vyhledává seznamy přečtené literatury těch, kteří se chystají na přijímačky, vidí povětšinou i slovníky, a to často v několikanásobném počtu. Je to mnou, nebo mi přijde naprosto směšné, že by někdo stránku po stránce četl slovník? Nebo to prostě dotyční risknou a protože znají dané pojmy z jiné literatury, "zadarmo" si tam zahrnou i slovníky? Mám ten dojem, že být jedním z komise, tak se při pohledu na to, že kdosi vehementně považuje slovník za svou přečtenou literaturu, dotyčnému poněkud vysměji.

Mockrát děkuji za ochotu :).


Zpět na diskuzi